Naujienos

Lygtinis paleidimas - kelias teigiamų pokyčių link (2020 m. apžvalga)

2021-01-04

Šiuolaikinėje visuomenėje nuteistųjų lygtinis paleidimas suprantamas dviprasmiškai. Lygtinis paleidimo institutas suteikia viltį bausmę atliekantiems nuteistiesiems, bei kartais, nepagrįstai kelia abejones visuomenei.

Lingvistiniu požiūriu sąvoka lygtinis – daromas su sąlyga, paleidimas – suteikti laisvę. Lygtinio paleidimo pagrindas yra nuteistųjų resocializacija. Šis institutas yra viena iš veiksmingiausių ir konstruktyviausių priemonių, užkertančių kelią pakartotiniam pažeidimui ir skatinančių nuteistų asmenų reintegraciją, suteikiant jiems planuojamą, remiamą ir prižiūrimą įsiliejimą į visuomenę. Tikslas – padėti nuteistiesiems pereiti nuo gyvenimo pataisos įstaigoje prie gyvenimo visuomenėje, laikantis įstatymų ir pripažintų elgesio normų, sudarant nuteistąjį skatinančias sąlygas ir probacijos tarnybos priežiūrą, taip prisidedant prie visuomenės apsaugos, bei nusikalstamumo visuomenėje mažinimo.

Pirmieji nuteistojo žingsiai lygtinio paleidimo link prasideda nuo pat bausmės atlikimo pradžios. Esminiai nuteistojo elgesio, nuostatų ir aplinkos suvokimo pokyčiai bei elgesys vertinamas Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijoje. Ši visuomeniniais pagrindais veikianti institucija susidedanti iš septynių nepriklausomų visuomeninių ir nevisuomeninių įstaigų ir organizacijų atstovų, probacijos bei bausmių vykdymo sistemoje dirbančių atstovų. Komisija yra Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus, įsteigta ir veikia kaip pirmoji ikiteisminė instancija, sprendžianti galimybę nuteistajam likusią bausmės dalį atlikti neizoliuotam nuo visuomenės.

Komisijos narių veikla yra savanoriška tarnystė valstybei. Šie asmenys prisideda prie visuomenės saugumo,suteikia vilties nuteistiesiems, o kartais palieka nuoskaudą ir kartėlį, tačiau visada suteikia dar vieną šansą pasitaisyti ir kritiškiau įvertinti savo gyvenimo būdą.

Vilniaus pataisos namuose per praėjusius 2020 metus buvo suorganizuotas 21 Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos posėdis. Šių posėdžių metu buvo apsvarstytos 263 pataisos įstaigos, Komisijai pateiktos nuteistųjų socialinio tyrimo išvados. Sprendimą taikyti lygtinį paleidimą priėmė 76 nuteistųjų atžvilgiu, rekomendacijas dėl socialinės reabilitacijos ir pakartotinio nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo Komisija pateikė 187 nuteistiesiems, kurių ryžtą keistis, resocializacijos priemonių vykdymo rezultatus Komisija vertins jau ateinančiais, daug vilties žadančiais naujaisiais 2021 metais.

Vilniaus pataisos namų vadovybė išreiškia padėką pataisos įstaigoje tarnybą atliekantiems pareigūnams, darbuotojams, kurie deda pastangas motyvuoti bausmę atliekančius asmenis žengti pirmąjį žingsnį didžiųjų pokyčių link, Vilniaus pataisos namų Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos nariams, kurie aukodami savo laiką, pastangas, įdėdami dalelę savęs prisideda prie nuteistųjų integracijos į visuomenę ir šių asmenų teigiamų pokyčių, žiniasklaidai, kuri pažerdama kritikos skatina mus tobulėti bei nuteistųjų artimiesiems, kurių indėlis ir palaikymas taip pat yra labai svarbus suteikiant nuteistajam antrąjį šansą.

 

 
 
Informacija atnaujinta 2021 m. sausio 4 d. 15:23
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

 

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos