Kontaktai

Pravieniškių g. 5, Pravieniškių k., LT-56369 Kaišiadorių r., Lietuvos Respublika

Tel. +370 346 56 222

Faks. +370 346 56 313

El. paštas: pravienpn-ak@pravienpn-ak.lt

Pastaba. Vadovaujantis Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatomis informacija apie įstaigoje laikomą suimtąjį/nuteistąjį telefonu neteikiama.

Naujienos

Ilgės Vėlinės pagal pagoniškus papročius

2019-11-04

Spalio 31-ją dieną, Trečiąjį sektorių aplankė senojo Baltų tikėjimo atstovė Vaidilė Audronė Jodkonė. Čia ji lankosi jau ne pirmą kartą. Šį kartą, Audronė Jodkonė pristatė pagoniškojo tikėjimo vertybes, tradicijas, bei papročius per etnokultūrinę prizmę.

Pagoniškasis tikėjimas yra gyvas ir jis glaudžiai susijęs su gamtos ciklais. Dalis žinių apie senąjį mūsų tikėjimą yra randamos senovinėse kronikose, tačiau nemažiau vertingos yra ir perduodamos iš kartos į kartą per mitologiją, tautosaką, tautodailę, kalendorinių ir šeimos švenčių ritualus bei apeigas. Pasak Vaidilės, būtent Vėlinės ir yra ta šventė, kurios metu gamta miršta, krinta lapai, todėl šią dieną prisimenami mirusieji, tai neišvengiamas gamtos virsmas, mes visi žemėje jį pereiname nuo gimimo iki mirties.

Pasakodama apie etnokultūrą Baltų tikėjimo atstovė prašė visų susirinkusiųjų kitomis akimis pažiūrėti ir įvertinti tautinių juostų išliekamąją vertę, atkreipti dėmesį kokia informacija perduodama išaustuose raštuose. Anksčiau austinės ir pintinės juostos buvo labai svarbus lietuvių aprangos atributas. Jomis apsijuosdavo krikštynose, bei vestuvėse, laidotuvėse, jos turėdavo savo simbolinę reikšmę. Tačiau šiandien, A. Jodkonės manymu, tautinės juostos yra nepelnytai paslėptos giliai stalčiuose, o vis dėlto reikėtų jas eksponuoti pačiose matomiausiose namų vietose, suteikiant joms teisę tapti mūsų aprangos dalimi ar tam tikrų apeigų atributu.

Supažindinus su etnokultūra, Vaidilė kvietė nuteistuosius pažinti savo giminės medį, pasimelsti už išėjusius anapilin, prašyti jų išminties ir stiprybės. Šiek tiek liūdnoka Vėlinių temą praskaidrino gražus Audronės balso skambesys, derantis su kanklių virpesio melodija. Savo protėvių pažinimas tai pirmas žingsnis link savęs atradimo, kovojimo su savimi, o ne kaltinimas aplinkos, ar kitų asmenų. Pagonybėje yra daug dievų, tačiau kiekvienas turi išsirinkti tą, kuris labiausiai jam tinka.

Viso renginio metu vyko betarpiškas bendravimas, diskusija, nuteistieji domėjosi pagonybe, etnokultūra, uždavė lektorei klausimus. Liaudiškų motyvų vedami nuteistieji padovanojo Vaidilei savo rankomis pagamintą ir išsiuvinėtą skrynelę, kviesdami dažniau atvykti į įstaigą skleidžiant pagonybės ir tautiškumo idėjas.

 

 
 
Informacija atnaujinta 2019 m. lapkričio 4 d. 16:13
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos