Naujienos

Aš tik žmogus. Gerieji pavyzdžiai įkvepia

2019-09-20

Lietuva jau dvidešimt devynerius metus yra nepriklausoma, demokratinė valstybė, pripažįstanti ir gerbianti žmogaus teises ir laisves, bei besivadovaujanti įstatymais ir vertybėmis. Pažymėtina, kad visa bausmių vykdymo sistema per visus Nepriklausomybės metus kardinaliai keitėsi ir keičiasi. Pagarba ir pasitikėjimas žmogumi tapo neatsiejama sistemos dalis bei šūkis. O kaip visuomenė? Ilgą laiką prieš šalies Nepriklausomybės paskelbimą visi mąstė, kad jei nuteistieji yra uždaryti kalėjimuose, tai viskas gerai ir saugu. Tačiau niekas nesusimąstė, kad jie yra taip pat žmonės, kurie anksčiau ar vėliau palieka kalėjimo sienas. Ar tikrai dabar mes esame tokie demokratiški, atviri, laisvi bei empatiški? Liūdna, tačiau tenka vis dar pripažinti, kad dar ir šiais laikais dažnam visuomenės nariui, kuriam tenka išgirsti sąvokas- nusikaltimas, nusikaltėlis- sukelia priešišką reakciją, o kartais net kyla pyktis ir agresija. Visuomenės pasipiktinimas neretai perauga į garsius reikalavimus grąžinti mirties bausmę, žmogus jiems tampa gyvuliu. Bet ar tai – absoliuti tiesa, kad nuteistasis praranda vertybes ir orumą, gal netgi žmogaus statusą?  Žymus rašytojas F. Dostojevskis teigė, kad „kiekvienas žmogus yra neįkainuojama vertybė. O mūsų, kaip bausmių vykdymo sistemos dalies tikslas – pataisyti šį paklydusį žmogų, siekti, kad jis taptų pilnateisiu žmogumi visuomenėje. Lietuvos probacijos tarnyba yra bausmių vykdymo sistemos dalis, kurios misija – siekti visuomenės saugumo, suteikiant prasikaltusiam asmeniui galimybę pasikeisti bei integruoti jį į visuomenę.  Teigiama, kad probacija – tai antrasis šansas, kuris suteikiamas asmeniui, kuris lygtinai paleidžiamas iš įkalinimo įstaigų ar nubaudžiamas kitomis bausmėmis. Tenka pripažinti, kad žmonės geba keistis, tikrai negalime nuvertinti jo siekių, lūkesčių, o turime padėti . Ir padėti turime visi, ne tik pareigūnai, bet ir visa visuomenė. Tad visuomenei reikėtų įsisąmoninti, kad nuteistas žmogus – tai pilnavertis ir pilnateisis žmogus ir tik vieninga visuomenė, priimanti kiekvieną savo narį, gali kurti valstybės gerovę su vis mažiau asmeninių tragedijų. Pareigūnai, dirbantys su nuteistaisiais, mato, kad ne visi nuteistieji yra pavojingi, yra suprantančių savo klaidas ir linkusių pasikeisti bei bendradarbiauti. Galima pateikti daug gerųjų pavyzdžių, kad žmonės keičiasi ir geba integruotis į visuomenę, jei tik sulaukia tinkamos pagalbos laiku.

Gerieji pavyzdžiai byloja patys už save. Asmuo teismo nuosprendžiu buvo nuteistas 20 metų, pripažintas pavojingu recidyvistu. Atlikdamas bausmę pataisos įstaigoje nuteistasis rodė norą keistis, todėl tiek jo, tiek ir jį supančių pareigūnų dėka šis noras neišblėso. Jis gerai elgėsi, dalyvavo įvairiose resocializacijos priemonėse, todėl teismas patikėjo asmens ryžtu keistis ir taikė lygtinį paleidimą. Šis žmogus  likusią bausmės dalį atliko laisvėje prižiūrint ir kontroliuojant Lietuvos probacijos tarnybos pareigūnams. Probacijos pareigūnas tapo svarbiausiu pagalbininku, padedančiu spręsti socialines problemas, siekiant  teisėtų planų: ieškant darbo, įsidarbinat, atveriant galimybę realizuoti save visuomenėje, skatinant džiaugtis pasiektais rezultatais. Žingsnis po žingsnio, su visų mūsų pagalba šis žmogus iš „nusikaltėlio“ tapo pilnavertis mūsų visuomenės narys.

Pati geriausia ir nuoširdžiausia padėka tiek probacijos, tiek ir visos bausmių vykdymo sistemos, pareigūnui būna tada kai mato žmogaus norą keistis ir priimti siūlomą pagalbą. Kai žmogus sako, kad pats vienas nebūtų išsprendęs savo problemų ir neatradęs teisingo gyvenimo kelio, supranti, kad mūsų pastangos buvo ne veltui.

Visi suprantame, kad vien draudimais, atskyrimu negalime išauklėti žmonių,  pakeisti jų elgesį, ugdyti jų pasitikėjimą savimi bei kitais, sukurti gerovės, todėl turime keistis visi: ugdyti charakterio savybes, pakantumą, toleranciją, empatiją. Tik tokia visuomenė ir valstybė, gebanti padėti prasikaltusiam asmeniui, pasitikėti juo, suteikianti antrąją galimybę gyvenime – yra ateities valstybė mums ir mūsų vaikams.

                      

 
 
Informacija atnaujinta 2019 m. rugsėjo 20 d. 14:04
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Įvykių kalendorius

 
2020 m. liepa
 
P
A
T
K
P
Š
S
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Visi renginiai ir įvykiai

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos