Naujienos

Savanoriauk, padėk keistis!

2019-05-13

     Siekiant padėti laisvės atėmimo bausmę atliekančioms moterims lengviau reintegruotis į visuomenę atlikus bausmę, Panevėžio pataisos namuose nuolat organizuojamos įvairios resocializacijos priemonės. Organizuojant pozityvaus užimtumo veiklas, gali prisidėti savanoriai, bendruomeninės organizacijos, labdaros ir paramos fondai, religinės bendruomenės, bendrijos ar kitos ne pelno siekiančios organizacijos.

     Nuteistųjų bendruomenė gerai pažįsta ne vienerius metus sielovada besirūpinančiais savanoriais: kapelionę Vitaliją Kairienę, skleidžiančią tikėjimą įstaigoje, vienuolę Kristiną Varanauskaitę, vedančią Biblijos pažinimo užsiėmimus, kurių metu moterys nagrinėja Bibliją, siedamos ją su dabartiniu gyvenimu. Didelė nuteistųjų bendruomenės dalis dalyvauja kapeliono Rimanto Kauniečio sielovados užsiėmimuose, o kunigo A. Malinausko sielovados programa „Pažink save“ šiais metais tapo itin populiari dėl kartu su juo atvykstančių žymių žmonių, kurie susitikimo metu nagrinėja dvasinio augimo, šeimos sampratos ir kitas temas. Religinėmis temomis su nuteistosioms bendrauja ir Panevėžio vyskupijos Carito savanorė Laimutė Žiaunytė. Lietuvos veikliųjų žmonių bendrijos narių užsiėmimai taip pat laukiami ir gausiai lankomi – užsiėmimų, skirtų priklausomybes turinčioms moterims, metu savanoriai dalijasi savo gyvenimo istorijomis bei skatina nuteistąsias keisti gyvenimo būdą. Kartą per savaitę vyksta susitikimai su stačiatikių dvasininku Tėvu Fiodoru, kurių metu atliekamos religinės apeigos. Pasak moterų, tikėjimas, malda bei jos galia keičia žmogų, jo mintis, elgesį. Dvasinis gyvenimas, savanorių istorijos, Biblijos užsiėmimai labai reikalingi, nes jie moko ir suteikia viltį, kad gyvenimas nėra nieko vertas ir tunelio gale visuomet laukia šviesa.

     Be švietėjiškų, ugdomųjų susitikimų su įvairių konfesijų atstovais, vykdomos ir kitos veiklos, dalyvaujant savanoriams. Projekto „Žalioji oazė“ veiklose dalyvauja ir agrokultūrinėje srityje mielai gelbsti žolininkė Dalia Petraitienė bei ūkininkas Vilmantas Dilka. Dailiųjų rankdarbių programos dalyves aplanko socialiniai partneriai – Panevėžio dailės galerija, tautodailininkė Jurga Milerienė, menininkė ir fotografė Milena Marcinkevičiūtė. Šie asmenys, pasitelkdami tautodailės, tapybos ir kitų sričių meno bei edukacijos praktikas, moko moteris tradicinių amatų gudrybių. Bendradarbiaujant su Panevėžio miesto savivaldybės Šiaurine biblioteka, profesionalios bibliotekininkės įstaigoje nuolat rengia švietėjiškus renginius knygos mylėtojoms, nepamiršdamos ir vaikų, kurie gyvena Vaikų (kūdikių) skyriuje bei už pataisos įstaigos ribų įsikūrusiuose Vaiko ir motinos namuose. Siekiant lavinti motinystės įgūdžius, edukacinius užsiėmimus Vaikų (kūdikių) skyriuje veda „Jurgitėlės amatai“ vadovė Jurgita Čiplytė ir Erika Venslovienė, „Maminukų akademijos“ vadovė Laura Čekanauskaitė. Resocializacijos skyriaus specialistai džiaugiasi, jog per 2018 metus šiame skyriuje gyvenančias dvylika  mamų su vaikais nuo pat pirmųjų gyvenimo akimirkų ugdė ir užsiimti prasminga veiklas skatino šiltai bendraujančios ir idėjų nestokojančios savanorės.

     Laisvės atėmimo bausmė, gyvenimas izoliuotoje aplinkoje sukelia nemažai streso, todėl labai svarbu nuolat stiprinant fizinį ir dvasinį kūną. Į sveikatinimo programos praktines veiklas įstaigoje įsiliejo profesionalios šokėjos Neda ir Iveta, kurios moko nuteistąsias Zumbos judesio gryname ore. Ne vieną renginį dovanojo bei judėti moteris ragino renginių organizatorius, VšĮ „Kitokia Kultūra“ vadovas Tadas Smetonis. Įstaigoje šiltuoju metų laiku lankosi Panevėžio Berno zenenhundų klubo nariai su savo keturkojais draugais, vedantys Kaniterapijos užsiėmimus. Ruošiantis 2019 metų vasarai, nuteistos moterys aktyviai registruojasi į nuo gegužės vidurio iki rugsėjo pabaigos vyksiančias sporto (jogos, mankštos, šiaurietiško ėjimo, bėgimo, aerobikos) veiklas, kurias organizuos Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

     Nuteistų moterų apklausa parodė, kad pataisos įstaigoje, jei nori, gali užsiimti prasminga ir naudinga veikla, išmokti naujų dalykų, nes ir laiko, ir galimybių – yra!

 

     Atsižvelgdami į nuteistųjų poreikius ir lūkesčius, šiuo metu Panevėžio pataisos namai ieško ir kviečia į savanorių gretas įsilieti asmenis, mokančius anglų, ispanų kalbas bei norinčius šiomis žiniomis pasidalinti su bausmę atliekančiomis moterimis. Pasak pačių moterų, „kalbų mokymasis lavina bei mankština protą, taip prasmingiau praleidžiamas laisvalaikis bei įgyjama naudingų žinių, kurios tikrai pravers laisvėje“. Užsiėmimus organizuotume kartą per savaitę po 1 valandą moterų grupei iki 15 asmenų.

     Norinčius savanoriauti ar turinčius kitų idėjų, kviečiame rašyti mums el. paštu: paneveziopn@paneveziopn.lt

 
 
Informacija atnaujinta 2019 m. gegužės 13 d. 15:21