Naujienos

Panevėžio pataisos namų darbuotojai apie nuteistas moteris, auginančias vaikus: būtina suprasti ir padėti, o ne kaltinti

2019-05-03

     Panevėžio pataisos namuose vaikus auginančios moterys nusipelno ne pasmerkimo, o supratingumo, įsitikinę Panevėžio pataisos namų darbuotojai, viešoje erdvėje pasigirdus neteisingai nuomonei, kad padidinus vaiko pinigus, padaugėjo gimdymų kalėjimuose. Darbuotojų teigimu, mamas, atliekančias bausmę, itin skaudina netiesa apie jų neatsakingumą auginant vaikučius, klaidingai interpretuojami motinų motyvai gimdyti ir auginti kūdikį kalėjime. Taigi, svarbu žinoti, kaip ir kada atsirado galimybė nuteistoms motinos auginti vaikus nelaisvėje, oficialius duomenis apie šias nuteistąsias.

 

     Pataisos namų Vaikų (kūdikių) skyriuje  moterys su vaikais gyvena jau ne vieną dešimtmetį. Skyrius įkurtas 1994 m., tačiau iš pradžių čia gyveno tik motinos su kūdikiais, kurie gimė joms esant tardymo izoliatoriuje ar pataisos namuose. Nuo 2003 m. gegužės 1 d. motinos turi galimybę atsivežti ir vaikus, gimusius iki nuteisimo. Iki 1994 m. nuteistųjų naujagimius augino medicinos personalas, o mamoms buvo suteikiama teisė juos lankyti.

Vaikų (kūdikių) skyriuje vaikai auginami iki 3 metų amžiaus. Po to mama gali pasirinkti – atiduoti vaiką auginti artimiesiems ar globėjams arba apgyvendinti vaikų globos įstaigoje.

 

     Skyriuje įrengti dviviečiai kambariai mamoms su vaikučiais, 2 žaidimų kambariai, bibliotekėlė ir bendro naudojimo buitinės patalpos (virtuvėlė, skalbykla, dušai ir pan.). Šiuo metu skyriuje yra 14 vietų.

 

     Skyriuje dirba vaikų ligų gydytoja, slaugos administratorė, bendrosios praktikos slaugytojos, resocializacijos specialistė. Pataisos namų personalas nuolat stebi motinų gebėjimą rūpintis vaikais, fiksuoja jų daromą pažangą. Moterims vedama Motinystės įgūdžių lavinimo programa, apimanti platų temų spektrą – nuo naujagimio priežiūros iki motinų finansinio raštingumo. Daugelis mamų aktyviai dalyvauja programoje, noriai priima ir pritaiko joms teikiamas žinias, myli ir rūpinasi savo vaikais, stengiasi vaikui atiduoti gardesnį kąsnį. Nors atvejų, kai mamoms sunkiau sekasi lavinti motinystės įgūdžius, pasitaiko nedažnai – tokiais atvejais motinos visuomet sulaukia dar didesnio jas stebinčio personalo dėmesio ir pagalbos.

 

     Pastaraisiais metais pataisos namuose gimusių vaikų skaičius kito nežymiai: 2014 m. gimė 7 vaikai, 2015 – 5, 2016 m. – 2, 2017 – 3, 2018 – 13. Šiandien Vaikų (kūdikių) skyriuje gyvena 9 moterys ir 9 vaikai. Dar penkios nuteistosios augina vaikus už pataisos įstaigos ribų įsikūrusiuose Vaiko ir motinos namuose.

 

     Panevėžio pataisos namų darbuotojų nuomone, „vaiko pinigų“ padidėjimas keliolika eurų (akcentuotina, kad panašaus dydžio išmokas vaikams iki 3 metų moterys gaudavo ir iki 2018 metų) netapo motyvu gimdyti vaikus kalėjime. Pataisos namuose bausmę atliekančių moterų teigimu, auginti vaiką nelaisvėje renkamasi todėl, kad tik tokiu būdu geriausiai užtikrinami jo interesai, tik taip išlaikomas šiltas mamos ir vaiko ryšys, kurio negalės suteikti ir patys rūpestingiausi globėjai.

 
 
Informacija atnaujinta 2019 m. gegužės 3 d. 15:51