Naujienos

Nuteistosioms – pagalba susigaudant privalomojo sveikatos draudimo sistemoje

2020-11-23

     Tęsiant bendrą Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) ir Panevėžio pataisos namų projektą, vykdomą pagal Teisinio ir socialinio švietimo programą, įvyko dar vienas susitikimas su į laisvę planuojamomis išleisti nuteistosiomis.

     Karantinui pakoregavus susitikimo galimybes, jis 2020 lapkričio 20 d. pirmą kartą organizuotas nuotoliniu būdu – su sveikatos apsaugos sistema, privalomojo sveikatos draudimo (PSD) svarba ir galimybėmis, sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarka laisvėje įkalinimo įstaigoje esančios moterys susipažino sėdėdamos prie televizoriaus ekrano ir klausydamos Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) vyriausiosios specialistės Lauros Nakrošienės videopatarimų.

     Moterims, kurioms iki bausmės atlikimo pabaigos liko visai nedaug, akcentuota, kad PSD yra privalomas visiems Lietuvoje gyvenamąją vietą deklaravusiems asmenims. Tik už dirbančius gyventojus PSD įmokas perveda darbdavys, savarankiškai dirbantys asmenys jas moka patys, o už tuos, kurie nedirba ir turi teisę į PSD valstybės lėšomis, moka valstybė. Paskaitos klausytojoms paaiškinta, ką ir kaip draudžia valstybė, taip pat nuo ko reikia pradėti, norint nemokamai gauti sveikatos priežiūros paslaugas, kurios apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis.  

     L. Nakrošienė pažymėjo, kad PSD Lietuvoje turi būti nepertraukiamas. Jei jis nustoja galioti, kiekvienam asmeniui papildomai suteikiamas vienas mėnuo, per kurį leidžiama nemokamai gydytis, gauti kitas sveikatos priežiūros paslaugas su sąlyga, kad per tą papildomą mėnesį asmuo vėl pasirūpins savo PSD – įsidarbins, pradės individualią veiklą ir ims savarankiškai mokėti sveikatos draudimo įmokas, įsiregistruos Užimtumo tarnyboje ir gaus bedarbio statusą ar kitais būdais įgis apdraustojo valstybės lėšomis statusą.

     GAS specialistė pabrėžė: jei gyventojas buvo gydytas per taip vadinamą papildomą mėnesį ir iki šio mėnesio pabaigos nesumokėjo ar už jį nebuvo sumokėta PSD įmoka, gyventojo sveikatos draudimas nutrūksta. Toliau kreipiantis į gydymo įstaigą, jam už visas  paslaugas tenka mokėti pačiam.  Negana to, sveikatos priežiūros paslaugas per papildomą mėnesį nemokamai gavusiam asmeniui dar tenka atlyginti PSDF biudžetui padarytą žalą – kompensuoti tokią sumą už gautas paslaugas, kokią gydymo įstaigai yra sumokėjusi ligonių kasa.

     L. Nakrošienė paminėjo ir kitus atvejus, kuriais gali būti padaroma žala PSDF ir gali tekti ją atlyginti, – smurtinius atvejus, pasinaudojimą Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK) jau nebesant draustam Lietuvoje PSD. Nuteistosioms papasakota, kaip elgtis, kad tokių problemų būtų išvengta.

     Moterims išdėstyta sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarka, pastebėta, kad šiuo metu siuntimai į rankas pacientams nebeduodami, nes jie, kaip ir vaistų receptai, yra elektroniniai. Kalbėta, kokias galimybes viešint kitose Europos Sąjungos šalyse suteikia ESDK turėjimas, kaip galima pačiam elektroniniu būdu užsisakyti šią kortelę ar susiformuoti bei atsisiųsti jį pakeičiantį sertifikatą.

     Trumpai moterys supažindintos su dantų protezavimo paslaugų kompensavimo PSDF biudžeto lėšomis, odontologijos paslaugų teikimo tvarka, joms kalbėta, kaip galima rinktis gydymo įstaigas, kada sveikatos priežiūros paslaugos gali būti mokamos, kas gali dalyvauti prevencinėse programose, kokia šių programų nauda ir pan.

     Įvykęs susitikimas – jau šeštas. Panevėžio pataisos namai – moterų įkalinimo įstaiga, kurioje bausmę atlieka nuteistosios iš visos Lietuvos. Užsiėmimuose dalyvauja moterys, kurioms iki bausmės pabaigos likę 3 mėn. arba likę 1–1,5 mėn. iki galimybės taikyti LR bausmių vykdymo kodekso 157 straipsnį (Lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigos).

 

Bendra Panevėžio teritorinių ligonių kasų ir Panevėžio pataisos namų informacija

 
 
Informacija atnaujinta 2020 m. lapkričio 23 d. 14:57
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

 

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos