Naujienos

ĮDOMŪS PAPROČIAI IR VELYKŲ SIMBOLIAI

Apie įdomius papročius ir Velykų simbolius į Laisvės atėmimo vietų ligoninę nuteistiesiems atvyko papasakoti Rumšiškių kultūros centro kultūrinių veiklų koordinatorė ir organizatorė Aušra Radzevičienė bei Rumšiškių Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios kunigas Gintas Rumševičius.

Viena gražiausių ir svarbiausių pavasario švenčių, kurios su nekantrumu laukia ir maži, ir dideli. Kiekvienoje šeimoje formuojasi savitos Velykų tradicijos, tačiau ar žinote, nuo ko viskas prasidėjo? Įdomu vien tai, kad šiandieninė šventė formavosi sujungiant krikščioniškuosius ir pagonių papročius, o žaidimai, dainos ir kiti šventimo atributai atkeliavo iš senų laikų.

Margučių dažymas yra žinoma senovės tautų pavasario švenčių apeigų dalis. Šio papročio laikytasi net senovės Egipte, jis egzistavo slavų ir kitų tautų kultūrose.

Margučių ornamentai turėjo magišką ir simbolinę prasmę. Manoma, kad marginami kiaušiniai simbolizuoja gyvybės pradžią. Todėl pavasarį, kai gamta atgimsta po šaltos žiemos, kiaušinio simbolika įgauna dar svarbesnę reikšmę, o dažymas bei margučių ridenimas simbolizuoja gamtos atgimimą.

Nuo krikščionybės atsiradimo kiaušiniai dažomi švenčiant Velykas, Atvelykį, Jurgines.

Vyraujantys margučių ornamentai turi reikšmes. Tradicinis raštas buvo kuriamas brūkšneliais, dantukais, kryputėmis, eglutėmis. Kartu jie buvo komponuojami, sudarant paprastas ir sudėtingas menines kombinacijas.

Pagal dažymo ir marginimo pobūdį margučiai skirstomi į dažytinius, rašytinius, skutinėtuosius. Vienspalvis paprastai vadinamas dažytiniu. Skustinis būdas – kai adata, skustuvu arba peiliuku raštai išskutinėjami vienspalviuose paviršiuose. Rašytinis būdas – išrašoma karštu vašku, naudojant pagaliuką arba smeigtuką. Vašku kiaušinius dažniausiai išrašydavo moterys, o skutinėdavo vyrai.

Nuteistieji dalinosi savo prisiminimais apie šeimos tradicijas dažyti kiaušinius ir dažniausiai tai būdas, kai imama svogūnų lukštų, žemuogių ar kitų augalų lapelių, kaspinėlių ir jais apdėtas kiaušinis suvyniojamas į skudurėlį, apsukamas siūlais ir verdamas dažuose. Aušra Radzevičienė pažymėjo, kad ši marginimo technika yra batika.

Šiuo metu Lietuvoje yra 26 sertifikuotos margučių marginimo amatininkės, užsiimančios skutinėjimu, marginimu vašku ir dažymu augaliniais dažais.

Po įdomaus pokalbio ir diskusijų, nuteistieji patys galėjo išbandyti įvairias kiaušinio marginimo būdus.

 

 

Informacija atnaujinta 2022 m. balandžio 24 d. 14:40

INFORMACIJA DĖL PASIMATYMŲ

 

Plačiau skaityti čia

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Įvykių kalendorius

 
2022 m. birželis
 
P
A
T
K
P
Š
S
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Visi renginiai ir įvykiai

 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras