Naujienos

Pataisos namuose organizuojama Nuteistųjų socialinių įgūdžių programa padeda nuteistosioms suvokti: „(...) už savo gyvenimą esu atsakinga aš pati“...

2020-01-23

Patekus į įkalinimo įstaigą, pasikeičia ne tik asmens socialinis statusas. Jis ne tik atribojamas nuo jam įprastos aplinkos, šeimos narių, artimųjų, izoliacija paveikia ir asmens socialinius įgūdžius, t. y. jo gebėjimą prisitaikyti visuomenėje ir su gyvenimo iššūkiais susidoroti visuomenei priimtinais būdais. Neretai nuteistieji, net ir būdami laisvėje, šių įgūdžių nesuformuoja dėl įvairių socialinių ir ekonominių veiksnių, kas prisideda prie jų patekimo į įkalinimo įstaigą arba pakartotinio nusikaltimo. Siekiant sėkmingesnės ir efektyvesnės nuteistųjų resocializacijos, Panevėžio pataisos namuose jau ne pirmus metus vedama „Nuteistųjų socialinių įgūdžių lavinimo programa“, kurios siekis – padėti nuteistosioms formuoti įgūdžius, kurie reikalingi, norint keisti gyvenimo būdą.
Programa orientuojama į pokyčius trijose su socialiniais įgūdžiais susijusiose srityse: santykį su savimi, santykį su kitais žmonėmis ir santykį su veikla.
Nors programą rekomenduojama taikyti nuteistiesiems, kuriems liko maždaug metai iki išėjimo į laisvę, Panevėžio pataisos namuose programoje dalyvauja ir kitos nuteistosios, nes kai kuriuos įgytus įgūdžius ir žinias gali pritaikyti ir pataisos namuose. Kadangi programa yra gana intensyvi, – trunka apie 3 mėnesius po 2 grupinius susitikimus per savaitę, – nuteistųjų sutikimas dalyvauti joje tampa ir tam tikru jų motyvacijos pokyčiams įvertinimu.
Nuteistosios į programos užsiėmimus užsirašo vedamos įvairių motyvų: vienos nori geriau pažinti save, kitos tikisi gauti žinių apie praktinius įvairių problemų sprendimo būdus, apie konfliktų sprendimą, streso ir emocijų valdymo būdus, trečioms grupė tampa tiesiog aplinkos pakeitimu ir kasdienybės paįvairinimu.
Viena nuteistoji prasitarė, kad pasiūlius jai dalyvauti socialinių įgūdžių programoje, ji užsirašė „tiesiog dėl to, kad pasižiūrėti, ką gi ten daro.“ Didžioji dalis šią programą baigusių nuteistųjų lieka patenkintos gautomis žiniomis ir įgūdžiais. Kai kurios vertina darbą grupėse, nes būtent čia su užsiėmimų vadovo pagalba, jos gali išdrįsti išreikšti savo nuomonę ir būti priimtos kitų dalyvių, išgirsti požiūrių įvairovę tuo pačiu klausimus ar sulaukti grįžtamojo ryšio savo nuomonės atžvilgiu saugioje aplinkoje. Moterys teigė, kad programa padėjo „susidėlioti svarbiausius prioritetus, išsikelti pagrindinius gyvenimo tikslus ir jų siekti,“ „suprasti, kad aš esu ir galiu būti savimi, tapti atviresne,“ „suvokti, kad už savo gyvenimą esu atsakinga aš pati,“ „ugdyti savo atsakingumą, nemesti tai, ką pradėjau,“ labiau pasitikėti savimi ir pan. Nuteistosios ypatingai vertino savęs pažinimo užduotis bei galimybę bendrauti grupėje, situacijų analizę, kurios padėjo save pamatyti ir įvertinti galimus sunkumus tose situacijose ar apskritai bendravime su žmonėmis, o taip pat su įsidarbinimo įgūdžių lavinimu susijusius užsiėmimus.
Bendraujant su programoje dalyvaujančiomis nuteistosiomis, joms įvertinus savo dalyvavimą užsiėmimuose, pastebima, kad nemaža jų dalis susiduria su sunkumais, nustatydamos ilgalaikius ir savo vertybėmis paremtus tikslus bei prašydamos pagalbos, kurių abu dažnai yra susiję su pasitikėjimo savimi, savo verte stoka.
2019 metais pravesti du programos „Nuteistųjų socialinių įgūdžių ugdymas“ ciklai, kuriuos baigė 15 nuteistųjų. 2020 metais taip pat planuojama pravesti du programos ciklus.

 
 
Informacija atnaujinta 2020 m. sausio 23 d. 10:46
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos