Naujienos

Informacija dėl ekskursijų į Lukiškių kalėjimą

1000 – tiek žmonių jau apsilankė ekskursijose į Lukiškių kalėjimą! Sulaukėme daugybės nuoširdžių padėkų už įdomius pasakojimus. Ekskursijas rengusios pataisos pareigūnės sako, kad ir joms tai buvo išskirtinė galimybė pristatyti profesiją, pasidalyti žiniomis apie darbą su nuteistaisiais.

Kadangi būtina atlikti darbus, susijusius su tiesioginėmis pareigomis rūpinantis nuteistųjų resocializacija, registracijos ekskursijoms į Lukiškių kalėjimą šiuo metu stabdomos.

Įvertinus visuomenės susidomėjimą ekskursijomis, meninių, kultūrinių, sportinių ir kitų projektų poreikį Lukiškių kalėjimo erdvėse, atlikus galimybių studiją, bus vertinamos visos alternatyvos dėl būsimų veiklų.

Ekskursijas rengusių Vilniaus pataisos namų darbuotojų mintys.

Milda, 2-ojo resocializacijos skyriaus specialistė (dirbo Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime nuo 2012 m.)

Gyvenime vadovaujuosi šūkiu „Ąžuolai šiltnamiuose neauga”. Šis šūkis man padeda ne tik asmeniniame gyvenime, bet ir darbe. Kasdien susidurdama su įvairiausiais iššūkiais, nesėkmėmis, žinau, kad jie mane tik užgrūdins, padės tapti ne tik geresne specialiste – pareigūne, bet ir augins mano tvirtesnę ir stipresnę asmenybę.

Supažindinant ekskursijų lankytojus su Lukiškių tardymo izoliatoriumi-kalėjimu, siekiame ne tik pavedžioti po mūsų gilią istoriją turinčią kalėjimo tvirtovę, bet ir supažindinti su pataisos pareigūnų profesija. Dažnai sulaukdavome klausimo: “Kodėl Jūs čia dirbate?”. Pastebėjome, kad mūsų visuomenė vis dar mažai žino apie bausmių vykdymo sistemą ir joje dirbančius bei tarnaujančius žmones.

Žinoma, darbas bausmių vykdymo sistemoje - nelengvas. Juk taip paprasta visus smerkti, nustumti į nuošalę ir pamiršti, tačiau išbūti su žmonėmis, kurie yra įvykdę įvairaus pobūdžio žiaurius nusikaltimus, įskaudinę ir išdavę visuomenę – tai jau iššūkis. Pataisos pareigūno kasdienis darbas visų pirma yra susijęs ne tik su šių žmonių saugojimu, priėmimu, ieškojimu nusikalstamo elgesio priežasčių, bet ir giliu panėrimu į pozityvių ir teigiamų dalykų žmoguje paiešką, siekiant padėti žmogui jų pagalba išplaukti iš nusikaltimų vykdymo liūno. Žinome, kad tai padaryti yra be galo sunku, tačiau, kaip dažnai sakau, mes, dirbdami įkalinimo įstaigose, turime ne tik patys sugebėti „Išlikti šviesiais, būdami tamsoje”, bet ir padėti nuteistiesiems „Tapti šviesiais, būnant tamsoje”.

Nežinau, ar mano atsakymas į klausimą „Kodėl čia dirbate?” įtikino lankytojus, tačiau man klausimų dėl profesijos pasirinkimo daugiau nekyla. Aš didžiuojuosi, kad esu pataisos pareigūnė ir savo darbu prisidedu prie saugesnės visuomenės kūrimo.

Katažyna, vyriausioji psichologė (dirbo Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime nuo 2015 m.)

„Kiekviena diena - naujas iššūkis“. Nenuleisti rankų čia buvo sunku. Kartais atrodo pokytis įvyko, sėkmė, o vėliau - vėl nuosmukis. Įkvėpimas ir jėgos grįžta nuo menkai pastebimo pokyčio mąstyme ar elgesyje. Negaliu paaiškinti, kodėl darbas kalėjime mane traukia. Man tiesiog patinka dirbti kalėjime. Darbe nejaučiu baimės, labiau lengvą pakylėjimą, stiprų susidomėjimą šiais žmonėmis. Nuteistieji - labai emocionalūs, tiesmuki ir paprasti, kas susiję su jų poreikiais – jei pyksta, tai pyksta, gebantys pasidalinti tuo ką turi, tuo pat kartais gali būti itin žiaurūs. Kai kurių iš jų gyvenimo istorijos, nesugalvotų net pats kūrybingiausias scenaristas. Tie emocijų pokyčiai, dirbant su žmogumi resocializacijos procese ar būnant su juo krizės metu – įkvepia, tikiu asmens galimu pokyčiu ir resocializacijos galia.

Jolanta, l. e. 2-ojo resocializacijos skyriaus specialistės pareigas (dirbo Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime nuo 2017 m.)

„Būk patikimas“ – tai pirmas patarimas, kuri išgirdau atėjusi į darbą. – „Tik teisingumu ir sąžiningumu pavyks pelnyti nuteistųjų palankumą, jie ims tave gerbti.“

Jie žino dėl ko atsidūrė čia, mes žinome savo vaidmenį ir nesvarbu, nuteistasis vyras ar moteris – aš esu pareigūnas, todėl turi išlikti tam tikras atstumas neprarandant žmogiškumo. Dirbame, siekiame pokyčio su žmonėmis, kurie prarado visuomenės pasitikėjimą, viliamės, jog jie daugiau niekam nepakenks. Mūsų užduotis – būti pareigūnu, vertu pagarbos.

Ekskursijų metu Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime lankytojams buvo sudaryta galimybė pasivaikščioti po teritoriją, daugiau sužinoti apie čia kalintų asmenų kasdienybę, pareigūnų darbą. Dažnai sulaukdavau klausimų: „Ar tikrai kameros vienodos?“, „Keliese sėdėjo kamerose?“, „Kiek valandų įkalinti asmenys praleisdavo ne kameroje?“ – susidaro nuomonė, jog visuomenė žino ir įsivaizduoja kalėjimą taip, kaip mato filmuose ir nesusimąsto, kad kalėjimas - speciali įstaiga, skirta atlikti bausmę nuteistiems asmenims, izoliuojant juos nuo visuomenės bei apribojant laisvę ir tam tikras teises. Dažnai išgirsdavau iš ekskursantų moksleivių, kad čia yra baisi vieta ir nenorėtų niekada atsidurti – manau, kad tokios ekskursijos tikrai moksleivius motyvuoja elgtis atsakingai.

Informacija atnaujinta 2019 m. liepos 22 d. 16:43

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos