Naujienos

Psichologo konsultacijos – vieta pažinti save ir stiprinti socialinių įgūdžių įsisavinimą

Pataisos namuose įvestas karantinas pakeitė kai kurių nuteistųjų gyvenimo tempą izoliacijos sąlygomis. Sunkiau toms, kurios mėgsta įvairialypį užimtumą, nori tobulėti, šviestis, įgyti naujų įgūdžių, keisti gyvenimo būdą. Apribojus grupinę užimtumo veiklą, alternatyva tobulėjimui ar naujų įgūdžių įgijimui išlieka, tai -individualios psichologinės konsultacijos. Panevėžio pataisos namuose per pirmąjį šių metų ketvirtį įvyko daugiau nei 300 konsultacijų, o besikonsultuojančių nuteistųjų buvo 105.

Daugumai nuteistųjų kreipimasis individualiam susitikimui su psichologe –  nemenkas iššūkis, nes grupiniuose užsiėmimuose visada galima šiek tiek „pasislėpti“ už kitų grupės dalyvių, išgirdus kitų nuomonę ar pasisakymą, jam pritarti ir taip per daug neatkeipti į save dėmesio ar išvengti nepatogumo nežinant, ką pasakyti. Susitikus su psichologu individualiai, pasislėpti nebelieka kur, nes dažniausia tai yra laikas, kuomet susiduri su pačiu savimi, o nemažai daliai nuteistųjų tai nėra maloni patirtis. Nors tarp nuteistųjų vis dar sklando nuostata, kad pas psichologą kreipiasi tik psichinių problemų turintys asmenys, tačiau didžioji dalis tų, kurios išdrįsta kylančius emocinius sunkumus spręsti psichologo kabinete, jų pačių teigimu, nelieka nusivylusios.

Ką gi gauna nuteistoji, kuri kreipiasi į psichologę pagalbos? Visų pirma, ko daugeliui, anot jų, trūksta – galimybę būti išklausytai, kalbėti apie tai, kas joms svarbu, ir laiką, kuomet jos gali būti savimi. Neretai pokalbis prasideda nuo nuteistosioms svarbių temų apie vaikus, santykius su artimaisiais, baimes, nerimą dėl išėjimo į laisvę. Nemaža dalis besikreipiančių yra motyvuotos keisti gyvenimo būdą, tačiau baiminasi nesėkmės ir grįžimo į pataisos namus. Tad pagrindiniu psichologinės pagalbos tikslu galima būtų įvardinti asmens psichologinio atsparumo ir psichinės sveikatos stiprinimą. Tai reiškia, kad viskas, ką nuteistoji ir psichologė kalba individualios konsultacijos metu, turėtų prisidėti prie sustiprėjusių nuteistosios įgūdžių atpažinti kylančius emocinius sunkumus, suvokti jų priežastis, atsistatyti po psichologinių sukrėtimų ir keisti nekonstruktyvaus mąstymo ir elgesio modelius. Siekiant šio tikslo, tenka pasigilinti į ankstyvąsias nuteistųjų patirtis, prie kurių prisilietus neretai atsiveria neužgijusios žaizdos, kurias padarė artimieji ar draugai, baimės, savęs nuvertinimas. Visa tai – galimybė pažinti save kito žmogaus akivaizdoje, ir galimybė išgydyti skausmą, kuris buvo nuneigtas.

Psichologinių konsultacijų metu vyksta daug psichoedukacijos, kadangi daugumos nuteistųjų savianalizės gebėjimai yra skurdūs, jos sunkiai atpažįsta problemines sritis savo gyvenime, žalojančius santykius, ir pan. Nuteistosios supažindinamos ir išbando įvairias darbo su emocijomis ir skausmingais išgyvenimais metodais, joms siekiama paaiškinti, kaip formuojasi žmogaus nuostatos, kas veikia žmogaus elgesį, aiškinamasi ankstyvųjų patirčių sąsajos su dabartinių elgesiu ir kylančiais sunkumais. Psichologė, dalindamasi įžvalgomis į nuteistosios dalinimąsi ir užduodama klausimus, tampa žmogumi, padedančiu jai rasti kelią iš psichologinių sunkumų labirinto. Visame šiame procese labai stiprų vaidmenį vaidina pačios nuteistosios motyvacija. Pradėjus individualų darbą su nuteistąją, dažniausiai vieno susitikimo neužtenka, ir psichologės stengiasi paaiškinti tęstinio darbo svarbą. Visgi ne visos nuteistosios leidžiasi gilintis į savo jausmų ir nuostatų pasaulį. Žinoma, krizių atveju, pavyzdžiui, nuteistajai sužalojus save, psichologės rodo daugiau iniciatyvos bendrauti su krizę išgyvenančia nuteistąja, aiškinantis jos elgesio priežastis, pagalbos jai galimybes, tačiau kadangi psichologinė pagalba paremta savanoriškumo principu, nuteistoji gali psichologinės pagalbos netgi tokiais atvejais atsisakyti.

Nemažai nuteistųjų, kurios visgi leidžiasi į kelionę po savo vidinį pasaulį, teigia, kad individualių konsultacijų metu keičiasi jų supratimas apie tai, kas yra psichologinė pagalba, jos gauna naujų žinių, prasiplečia jų supratimas apie elgesio priežastis, emocijų valdymą, tampa imlesnės ir atviresnės psichologinei pagalbai laisvėje, o taip pat labiau pasitikinčios savo jėgomis, keičiant gyvenimo būdą.

Informacija atnaujinta 2020 m. balandžio 28 d. 16:45

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos