Naujienos

Pataisos įstaigų žaliojoje oazėje įsibėgėjo pavasario darbai

Lietuvos pataisos įstaigose kasmet vykdomas socialinis projektas „Žalioji oazė“.  Gražindami aplinką, užsiimdami sodininkyste, daržininkyste, augalininkyste, nuteistieji mokosi eiti pozityvių pokyčių keliu.  Šis unikalus projektas viena iš vykdomų užimtumo priemonių ir įgauna vis didesnį pagreitį įstaigose.

Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos Pirmojo sektoriaus visų būrių nuteistieji mielai dalyvauja projekte. Kiekvienais metais norinčių užsiimti sodininkyste ir daržininkyste vis daugėja, tokiu būdu skatinamas nuteistųjų aktyvus bei pozityvus laisvalaikio praleidimas.

Dar ankstyvą balandį nuteistieji buvo aprūpinti daržovių, gėlių, vaistažolių sėklomis. Nuteistieji uoliai sodino moliūgus, ridikus, žirnius, cukinijas, petražoles, salotas, burokėlius, paprikas, morkas, moliūgus, lauko agurkus į savo pačių iš anksto paruoštą, puoselėtą ir kruopščiai prižiūrėtą dirvą. Kai kurios sėklos buvo pasodintos į vazonėlius, laistomos ir daiginamos šiltose patalpose. Rezultatas puikus – atidžiai prižiūrėti augalai puikiai sudygo. Savo vietas lysvėse surado ir įvairios vaistažolės bei gėlės – medetkos, rugiagėlės, žemaūgiai serenčiai, ratilai, gvaizdūnės bei tulpės. Šiuo metu vykdomi ir kiti žemės ūkio darbai, plečiama daržininkystės teritorija.

VŠĮ Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykla Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos Pirmojo sektoriaus nuteistiesiems padovanojo agurkų ir pomidorų daigų želdinių šiltnamiams, skirtų žemės ūkio tvarkytojų grupės praktiniams mokymams. „Žaliosios oazės“ puoselėtojai uoliai ėmėsi tolesnių pavasario darbų, kurių metu šiltnamiuose jaukiai „įsikūrė“ padovanoti agurkų bei pomidorų sodinukai.

Nuteistųjų triūsas kasmet pasiteisina - jie gali mėgautis ir ragauti savo pačių užaugintu derliumi be jokių chemikalų, tarpusavyje dalintis įgytomis daržininkystės, augalininkystės žiniomis, ugdyti gebėjimą bendradarbiauti komandose, pasiskirstyti darbais.

Agrokultūrinė veikla – tai kasdieninis darbas, suteikiantis nuteistiesiems daug gerų emocijų, padedantis atsiriboti nuo gana monotoniško gyvenimo būdo. Teigiamai vykdo asmenybės pokyčius, ugdo atsakomybę, rūpestingumą bei darbštumą, kurie neabejotinai pravers išėjus į laisvę.

Socialinis projektas „Žalioji oazė“  - vienas iš sėkmingiausių ir nuteistųjų mėgstamiausių pataisos įstaigose.  Projekto tikslas – skatinti teigiamus laisvės laukiančių žmonių asmenybės pokyčius per agrokultūrinę veiklą.

Panevėžio pataisos namuose dabar - pats sodinininkystės, daržininystės, gėlininkystės įkarštis. 19 nuteistųjų moterų įstaigos Vaikų (kūdikių) skyriuje, Priklausomybių  ligų ir psichologinės reabilitacijos centre, teritorijose šalia kamerų tipo patalpų, judėjimo negalią turinčių nuteistųjų patalpų, keleto korpusų ir gamybinėje zonoje, prie Motinos ir vaiko namų pačios paruošė dirvą, pasodino gėles, daržoves, vaistažoles.  Pataisos namų teritorijoje nuolat vyksta gėlynų, vejų priežiūros darbai. Moterims patinka naudinga veikla, jos džiaugiasi, matydamos savo darbo rezultatus, todėl erdves, skirtas agrokultūrinei veiklai, kasmet tenka atnaujinti ir plėsti.

Šiaulių tardymo izoliatoriaus daržininkams – pats darbymetis
Vėsus pavasaris verčia nerimauti Šiaulių tardymo izoliatoriuje daržininkyste užsiimančius nuteistuosius. Jie, kaip ir didžioji dauguma daržininkų, susiduria gamtos pateikiamais iššūkiais: šalnos, drėgmės stoka verčia ypatingai rūpintis jau pasodintomis ar pasėtomis daržovėmis.  Šiaulių tardymo izoliatoriuje  vykdomame projekte „Žalioji oazė“ panoro dalyvauti 14 ūkio aptarnavimo būrio nuteistųjų, Ne darbo metu nuteistieji prižiūri jų pačių auginamus augalus, daržovių lysves, šiltnamį bei agrokultūrinei veiklai skirtą teritoriją. Rūpestingiausi daržininkai jau gali džiaugtis  šiltnamyje išdygusiais ridikėliais, žiedus kraunančiais  pomidorais, agurkas, puikiai prigijusiais porais, paprikomis, lysvėse dygstančiomis morkomis. Kantriausieji puoselėja braškes, kurių žiedų gausa žada gerą derlių. Daržininkai viliasi, kad šilta žiema buvo palanki ir vynuogėms, kurios dar tik pradeda skleisti lapelius. Kol kas dar ant palangės saule mėgaujasi moliūgai: juos į daržą planuojama sodinti labiau sušilus orams.  
Nuteistųjų norą užsiimti daržininkyste skatina ir įstaigos darbuotojai. Įstaigoje paskelbta akcija „Pasidalink“, kurios metu įstaigos darbuotojai gali atnešti atliekamų  sodinukų, daigų ir sėklų.
Bendradarbiaujant su ilgamečiu Šiaulių tardymo izoliatoriaus partneriu – Šiaulių universiteto Botanikos sodu, nuteistieji išmoko prižiūrėti aplinką. Ne vienus metus, Botanikos sodo atstovai nuteistuosius moko daržo ir sodo priežiūros subtilybių. Realios patirties nuteistieji gauna išvykų į Botanikos sodą metu, kai Botanikos sodo darbuotojams padeda rūpintis sode augančiais augalais.  Šiaulių tardymo izoliatoriaus aplinką puošia Botanikos sodo dovanoti daugiamečiai augalai, medeliai. „Žaliosios oazės“ dalyviai tikina, kad kruopštus darbas darže atsiperka - pačių augintos daržovės ir uogos yra pačios skaniausios.

 

 

Informacija atnaujinta 2020 m. gegužės 18 d. 14:01

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos