Naujienos

Nuteistųjų skundai ir prašymai aptarti su Seimo kontrolieriumi, Teisingumo ministerijos atstovais

Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos atstovai, kartu su Seimo kontrolieriumi Augustinu Normantu ir įstaigos atstovais, Teisingumo ministre Evelina Dobrovolska ir ministerijos atstovais aptarė laisvės atėmimo įstaigose laikomų asmenų skundus, prašymus ir priemones jiems mažinti. Pasitarime, vykusiame nuotoliniu būdu dalyvavo ir apie nuteistųjų skundų problemas pasisakė pataisos įstaigų vadovai.

Buvo apžvelgti ir įvertinti 2020 metais gauti nuteistųjų kreipimaisi. Iš viso jų buvo 5371. 3797 iš jų – skundai.

Statistika rodo, kad nors nuteistųjų skaičius pataisos namuose ir mažėja, tačiau nemažėja bausmę atliekančių asmenų nusiskundimų. Kalėjimų departamentas šiai situacijai spręsti šiemet inicijavo nuteistųjų kolektyvo tarybų steigimą pataisos namuose. Tarybas kiekvienoje pataisos įstaigoje sudarys nuteistųjų atstovai, Kalėjimų departamento darbuotojas ir nevyriausybinės organizacijos narys.

„Tokios tarybos turi ne tik kelti rūpimus klausimus, bet ir teikti siūlymus administracijai, kaip kartu spręsti sistemines problemas – ūkines, buitines, nuteistųjų užimtumo. Taip pat daug tikimės iš naujojo resocializacijos modelio įgyvendinimo, pakeistos vaizdo registratorių naudojimo tvarkos“, - sako Kalėjimų departamento direktorius Virginijus Kulikauskas

Atsižvelgdamas į gaunamų skundų aktualumą ir netenkinančią esamą situaciją, Kalėjimų departamentas ne tik įsigijo ir ikalinimo įstaigoms išdalino virš 1000 vaizdo registratorių, bet ir pakeitė jų naudojimo tvarką, numatančią privalomą vaizdo registratorių naudojimą bendravimo su nuteistaisiais asmenimis, kratų atlikimo, patikrinimų metu ir kitais atvejais. Tikimasi, kad tai palengvins spręsti ir mažinti ginčytinus klausimus ar konfliktines situacijas.

Pernai daugiausia skundų gauta iš Marijampolės, Pravieniškių, Vilniaus ir Alytaus pataisos namų. Dažniausiai skundžiamasi dėl gautų nuobaudų, administracijos elgesio, kalinimo sąlygų, taip pat - dėl perkėlimo į kitus pataisos namus ir kitų klausimų.

Pasitarime su Seimo kontrolieriais apžvelgiant skundų statistiką, pažymėta, kad laisvės atėmimo vietose yra 18 nuteistųjų, kurie vien per 2020 m. parašė 1000 skundų. Pasitarimo metu keltas klausimas ar tokiu atveju tikrai tinkamai vykdoma šių asmenų resocializacija, užimtumas, atliekamas individualus darbas.

Sveikatos priežiūros skyrius daugiausia nuteistųjų nusiskundimų gauna dėl maisto papildų įsigijimo, nuobaudų skyrimą už neteisėtą medikamentų turėjimą. Kalėjimų departamentas pažymėjo, kad atsižvelgdamas į nuteistųjų kreipimusis, pateikė siūlymus Sveikatos apsaugos ministerijai, kad užsienio šalių piliečiai, Lietuvoje atliekantys laisvės atėmimo bausmę, gautų visas sveikatos priežiūros paslaugas, jas apmokant iš valstybės biudžeto.

Taip pat Kalėjimų departamentas, atsižvelgdamas į pasikeitusį įkalintųjų aprūpinimą vaistais, parengė siūlymą Teisingumo ministerijai keisti Vidaus tvarkos taisykles, kad nuteistiesiems būtų leidžiama perduoti iki įkalinimo išrašytus kompensuojamus vaistus.

Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymu, reaguojant į nuteistųjų prašymus, pataisos namuose praėjusių metų pabaigoje patvirtinti nauji valgiaraščiai, kuriuose kiaulienos mėsa pakeista į vištieną, taip pat - valgiaraštis dirbantiems veganams.

Informacija atnaujinta 2021 m. vasario 26 d. 13:23

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

 

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos