Naujienos

Mažais žingsniais sėkmingos nuteistųjų resocializacijos link

Vilniaus pataisos namų Resocializacijos skyriaus specialistai nuotoliniame susitikime su socialiniais partneriais aptarė, kokias socialinės pagalbos paslaugas galės teikti laisvės atėmimo bausmę ar kardomąjį kalinimą atliekantiems asmenims. Į socialinių partnerių siūlomas programas planuojama įtraukti apie 30 asmenų, kuriems reikalinga pagalba.

Krikščioniškasis labdaros fondas „Tėvo namai“, daugelį metų sėkmingai bendradarbiaujantis su kitomis pataisos įstaigomis ir Lietuvos Respublikos probacijos tarnyba, tiesia pagalbos ranką ir Vilniaus pataisos namuose bausmę atliekantiems nuteistiesiems. Nors šio fondo veikla nukreipta į asmenis, atlikusius laisvės atėmimo bausmę ir gyvenantiems Kauno mieste, susitikimo metu atstovai informavo, kad asmenims, išreiškusiems norą atvykti iš kitų miestų, durys taip pat atviros. Fondas „Tėvo namai“ siūlo nuteistiesiems šias paslaugas: laikinas apgyvendinimas, materialinė pagalba (šalpa daiktais), socialinė pagalba (informacijos teikimas, konsultavimas, tarpininkavimas tvarkant dokumentus, įsidarbinant, valstybinėse, medicinos įstaigose, darbo užimtumo organizavimas, prarastų socialinių įgūdžių atstatymas ir kt.). Šis labdaros fondas vykdo ir švietėjišką veiklą – neformaliojo ugdymo programas, kurias baigę asmenys įgauna kvalifikacinį pažymėjimą ir įgūdžių, padėsiančių tapti sėkmingesniems darbo rinkoje.

Prie nuteistųjų resocializacijos proceso sutiko prisidėti ir psichiatras psichoterapeutas Arūnas Kuras, Vilniaus šeimos centro konsultantas. Jis kviečia prisijungti nuteistuosius prie šių programų – Dalykinio bendravimo psichologijos ir Smurtinio elgesio keitimo. Įsitraukdami į šias programas nuteistieji gali išmokti bendrauti su kitais asmenimis, kurie subjektyviai juos trikdo ar kelia įtampą, išvengti konfliktų, pradėti teigiamai save vertinti, pasitikėti savo jėgomis. Lektorius akcentuoja konfidencialumo užtikrinimą programose dalyvaujantiems asmenims ir šansą tapti sėkmingesniems, kuriant savo gyvenimą. Laisvės atėmimo bausmę atlikę asmenys turi galimybę tęsti dalyvavimą programose ne tik Vilniaus mieste, bet ir Švenčionių rajone, Elektrėnuose.

Respublikinis priklausomybių ligų centras siūlo savo paslaugas bausmę jau atlikusiems, ketinantiems išeiti ir lygtinai paleistiems nuteistiesiems. Tai antrinio lygio asmens sveikatos priežiūros įstaiga. Į šį centrą gali kreiptis asmenys, norintys sumažinti ar visiškai nutraukti psichoaktyvių medžiagų vartojimą. Centro atstovė Aušra Širvinskienė pristatė centro teikiamas paslaugas – tai abstinencijos gydymas (stacionarinis gydymas, kurio trukmė priklauso nuo vartojamų psichoaktyvių medžiagų pobūdžio bei individualaus poreikio), motyvacinės terapijos, t. y. psichosocialinė terapija, kurios metu taikomi kognityvinės terapijos principai, su asmenimis dirba ergoterapeutai, psichologai, socialiniai darbuotojai, esant poreikiui, skiriamas medikamentinis gydymas. Programos trukmė 15 dienų. Be šios programos, asmenys gali rinktis Minesotos programą, kurios trukmė – 28 dienos, ji paremta 12 žingsnių programos terapiniu elementu. Dirbantys asmenys gali rinktis ir ambulatorinę Minesotos programą, kurios trukmė 3 mėnesiai. Tai yra dienos stacionaras, kuriame asmenys dalyvauja pagal sudarytą vykdomų programų ir užimtumo dienotvarkę.

Priklausomybės ligų centras veikia 5 didžiausiose apskrityse: Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio ir Klaipėdos. Paslaugos, turint pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos siuntimą, suteikiamos nemokamai. Asmenims, norintiems išsaugoti konfidencialumą, t. y. nenorintiems atskleisti savo asmens duomenų, už paslaugas tektų susimokėti.

VŠĮ „Blaivybės akademija“ vadovė Dalia Skuneikienė pristatė šios nevyriausybinės organizacijos veiklą, kurios tikslas yra paskatinti asmenį ne kažko atsisakyti, bet išmokti gyventi blaiviai, keisti nusistovėjusius įpročius naujais, pačiam patikėti savimi. Didelis dėmesys skiriamas atkryčio prevencijai. Blaivybės akademija rengia socioedukacinius blaivybės kursus, seminarus. Asmeniui siūloma alternatyva susitikti mažesnėse bendruomenėse. Šios organizacijos veikla vykdoma ne tik Vilniuje, bet ir Širvintų, Molėtų, Kaišiadorių rajonuose.

Raginame nuteistuosius, jų artimuosius, taip pat asmenis, kurie jau atlikę laisvės atėmimo bausmę, nelaukti, žengti pirmąjį, siekti savo gyvenimo pokyčių.

(Pixabay nuotr.)

Informacija atnaujinta 2021 m. vasario 24 d. 09:10

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

 

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos