Naujienos

Ketinama reformuoti pataisos įstaigas – turi atsirasti dar bent dvi naujos

Per 10 artimiausių metų turėtų atsirasti dar bent dvi naujos laisvės atėmimo vietų įstaigos, jose bausmę atlikti neturėtų daugiau kaip po 500 asmenų. Mokymai lauktų ir nuteistųjų, ir su jais dirbančio personalo. Tai – detalės iš numatomos reformos, kuri pavadinta Nuteistųjų laisvės atėmimo bausme resocializacijos reforma. Jos projektas pateikiamas visuomenės ir suinteresuotų institucijų diskusijai.

 

Nuteistųjų laisvės atėmimo bausme resocializacijos reformos Lietuvoje koncepcija

 

„Reformos esmė – nuteistųjų resocializacija. Taip vadinamas socialinio mokymosi procesas. Juo siekiama ne tik užtikrinti normalias nuteistųjų gyvenimo sąlygas pataisos įstaigose, saugoti jų žmogiškąjį orumą, bet ir parengti šiuos žmones gyvenimui po bausmės atlikimo, kad galėtų dirbti, išlaikytų santykius su artimaisiais, šeima. Ir, kas labai svarbu, nuteistųjų rsocializacijos reforma siekiama užtikrinti visuomenės saugumą“, – sako Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos direktorius Virginijus Kulikauskas.

 

Pasak Kalėjimų departamento vadovo, ne paslaptis, kad daugelis nuteistųjų yra papuolę į nesibaigiantį ratą, kai atlikę bausmę, nepasirengę gyvenimui laisvėje, vėl imasi nusikalstamos veiklos ir netrunka sugrįžti į įkalinimo įstaigas. Todėl Kalėjimų departamentas pasitelkė ekspertus, srities profesionalus ir parengė reformos projektą.

 

„Bausmių vykdymo sistema turi būti pastatyta ant naujų bėgių ir sparčiau tolti nuo totalitarinės praeities. Nuteistųjų resocializacija turi tapti pagrindiniu tikslu, ji turi būti profesionalesnė, o tam reikia gerų ir savo darbu patenkintų darbuotojų, matančių didelę savo darbo prasmę, turinčių geras darbo sąlygas ir kasdien besirūpinančių tuo, koks kasdien jų matomas žmogus bus gyvendamas laisvėje. Tuomet bausmės atlikimas bus prasmingas ir nuteistiesiems, ir darbuotojams, ir visai visuomenei. Nes naujų galimybių gyvenime neatverianti bausmė yra beprasmė“, apie reformos poreikį sako vienas projekto autorių Vilniaus universiteto teisės mokslų daktaras Gintautas Sakalauskas.

 

Reformos projekte daug dėmesio ir resursų numatoma vienai svarbiausių priemonių – bausmių vykdymo įstaigų darbuotojų mokymui ir kvalifikacijos kėlimui. Taip pat numatoma, kad taikant įvairias socialinio darbo, psichologinio konsultavimo, užimtumo, gydymo priemones bus galima labiau motyvuoti ir skatinti nuteistąjį savo gyvenimo tikslų siekti teisėtais būdais.

 

Reformos projektas apima įvairius nuteistųjų laisvės atėmimo bausme resocializacijos aspektus ir nubrėžia pagrindines projekto įgyvendinimo kryptis artimiausiems 510 metų.

 

Šiandien resocializacijos reformos koncepcija pristatyta ir Teisingumo ministerijai.

 

 

Informacija atnaujinta 2021 m. sausio 15 d. 11:59

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

 

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos