Naujienos

Lygtinai paleistiesiems priminta, kad jie dar nelaisvi

2002-12-24

Siekdamos stiprinti visuomenės saugumą, užkirsti kelią recidyviniam nusikalstamumui, efektyviau kontroliuoti asmenų, lygtinai paleidžiamų iš laisvės atėmimo vietų, elgesį, teismo nustatytų pareigų laikymąsi, teikti jiems socialinę pagalbą, teritorinės pataisos inspekcijos kartu su policijos komisariatais lapkričio mėnesį surengė bendrą prevencinę priemonę. Kalėjimų departamente apibendrinti jos rezultatai.
Vykdant šią akciją buvo aplankyta beveik 3 tūkstančiai iš laisvės atėmimo vietų lygtinai paleistų asmenų. Susipažinta su jų materialinėmis ir buitinėmis gyvenimo sąlygomis, laisvalaikiu, jiems buvo perduoti socialinę pagalbą teikiančių institucijų sąrašai. Atsižvelgdami į lygtinai paleistojo gyvenimo sąlygas, pataisos inspekcijų pareigūnai tarpininkavo dėl socialinės pagalbos teikimo savivaldybėje arba nevyriausybinėse organizacijose. Buvo teikiamos konsultacijos įvairiais teisiniais klausimais, pagalba padedant susitvarkyti asmens dokumentus grįžus iš laisvės atėmimo vietos ir pan.
Teritorinių pataisos inspekcijų ir policijos bendros akcijos metu taip pat buvo siekiama išsiaiškinti, kaip lygtinai paleistieji laikosi teismo paskirtų pareigų, ar nedaro naujų teisės pažeidimų. Lapkričio mėnesį buvo nustatyta apie 260 teismo paskirtų pareigų nesilaikymo bei administracinių teisės pažeidimų atvejų.
Iš laisvės vietų lygtinai paleisti asmenys daugiausia nepaisė draudimo išeiti iš namų tam tikru laiku, jei tai nesusiję su darbu. Teritorinių pataisos inspekcijų pareigūnams buvo sudėtinga naktį lankyti lygtinai paleistuosius jų gyvenamosiose vietose, ypač atokiose kaimo vietovėse. Laimė, miestų ir rajonų policijos komisariatų pareigūnai ne tik aktyviai dalyvavo surengtoje prevencinėje priemonėje, bet ir, esant galimybei, skyrė tarnybinį transportą. Ypač pagelbėjo Alytaus miesto ir rajono, Marijampolės miesto, Kėdainių, Mažeikių, Šiaulių rajonų policijos komisariatai, kurie pataisos inspekcijų pareigūnams padėjo aplankyti visus įskaitoje esančius lygtinai paleistus asmenis.
Po šios prevencinės priemonės lygtinai paleistieji jaučia esą stebimi, kontroliuojami, per daug neatsipalaiduoja, mažiau daro teisės pažeidimų, keliskart aplankyti apsileidėliai pradeda tvarkytis, daugiau dėmesio skiria savo buičiai.
Vykdytos akcijos metu pataisos inspekcijų pareigūnai realiai susipažino su lygtinai paleistųjų gyvenimo sąlygomis, buitimi. Tai leis efektyviau spręsti jų socialines problemas, pataisos inspekcijų pareigūnams padės koreguoti individualų darbą su konkrečiu lygtinai paleistuoju, kad jis ateityje laikytųsi visuomenėje priimtinų elgesio normų. Kita vertus, aplankyti asmenys turėjo progos įsitikinti, kad grįžę laisvėn jie yra ne tik kontroliuojami ir prižiūrimi, bet ir siekiama jiems padėti spręsti iškylančius klausimus, rūpinamasi jų integracija į visuomenę.
Pasak Kalėjimų departamento Pataisos inspekcijų skyriaus viršininko Sauliaus Rajunčiaus, akcijos metu įgyta patirtis leis pataisos inspekcijų pareigūnams jiems pavestas funkcijas atlikti savarankiškai, be kitų institucijų pagalbos. Tačiau neketinama atsisakyti ir kitų suinteresuotų institucijų paramos. Įgyti praktiniai įgūdžiai labai pravers rengiantis įgyvendinti nuo 2003 m. gegužės 1 d. įsigaliosiančias naujas Baudžiamojo, Baudžiamojo proceso ir Bausmių vykdymo kodeksų nuostatas vykdant bausmes, nesusijusias su laisvės atėmimu.
Panašią akciją ketinama pakartoti ateinantį pavasarį.

 
 
Informacija atnaujinta 2014 m. kovo 18 d. 20:45
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

 

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos